top of page

Posiłek po treningu EMS.

Zaktualizowano: 25 mar 2022

Ćwiczenia to dopiero połowa sukcesu w redukcji tkanki tłuszczowej i budowaniu masy ciała. Odpowiednie posiłki po treningu i zbilansowana dieta jest równie ważna! Posiłek potreningowy, bez względu na rodzaj uprawianej dziedziny sportu, jest niezwykle ważny z fizjologicznego punktu widzenia. Aktywność fizyczna wiąże się ze zwiększonym wydatkowaniem energii, więc automatycznie wzrasta potrzeba dostarczenia odpowiednich substratów dla pracujących mięśni, układu oddechowego i krążenia. Ilość „spalonych kalorii” jest uzależniona od wielu czynników takich jak: intensywności, wiek, płeć i zmiany adaptacyjne.

W przypadku treningu EMS zaangażowane zostaje 90 % aparatu mięśniowego. Zaplanowanie odpowiedniej strategii żywieniowej, pozwoli na resyntezę włókien mięśniowych, odpowiednią i szybszą regenerację, a także uzupełnienie niedoborów powstałych w trakcie aktywności.

Głównym substratem przyczyniającym się do intensywnego trenowania, w trakcie treningu EMS, są węglowodany. Przyjmuje się, że 24h powinno zając dostarczenie odpowiedniej ilości węglowodanów, co ma bezpośredni wpływ na uniknięcie kontuzji i przeciążenia w następnej, zaplanowanej jednostce treningowej. Brak prawidłowej interwencji żywieniowej powoduje zmniejszenie adaptacji organizmu do wysiłku.


Co zjeść po treningu, żeby schudnąć?

Wiele osób, aby schudnąć wybiera ćwiczenia cardio po którym organizm musi się odpowiednio zregenerować i odbudować. Brak odpowiedniego posiłku po intensywnym treningu nie sprawi, że szybciej schudniemy. Odpowiedni posiłek po aktywności fizycznej przygotuje Twój organizm do kolejnego zastrzyku aktywności, zwiększy wydolność i adaptację mięśni. Zjedzenie kolacji po takim wysiłku nawet przed snem nie sprawi, że odłoży się ona w postaci tłuszczyku i boczków, tylko zostanie spożytkowana na regenerację organizmu. Jeśli boisz się, że przesadzisz z ilością jedzenia i położysz się spać z pełnym brzuchem to najlepiej będzie jak skorzystać z pomocy dietetyka, który ułoży dla Ciebie dopasowaną dietę. Wykonując ćwiczenia odchudzające, typu cardio lub interwały zwiększamy zapotrzebowanie organizmu na energię, więc jeśli kolacja będzie składała się z wartościowych składników to z pewnością utrzymasz ujemny bilans kaloryczny, nie powodując wzrostu wagi.


Co zjeść po treningu na budowanie tkanki mięśniowej?

Trochę inaczej powinna wyglądać dieta u osób, którym zależy na zbudowaniu masy mięśniowej. Kluczem do sukcesu jest dobrze zbilansowana dieta pełna wartości odżywczych, które pozwolą na rozbudowywanie i powiększanie mięśni. Osoby będące “na masie” muszą zadbać o dostarczanie odpowiedniej ilości kalorii, aby nie doprowadzić do obniżki energetycznej, która skutkuje spalaniem masy mięśniowej, a nie jej budowaniem. Po każdym treningu należy zjeść białko – przyjmuje się, że powinno to być ok. 20-40 gram białka. Można posiłkować się wyspecjalizowanym białkiem dla sportowców i przyrządzać białkowe szejki – miksując białko z owocami i nabiałem. Jeśli budujesz muskulaturę to potrzebujesz dużo białka, lecz aby przyjmować jego odpowiednią ilość musisz wziąć pod uwagę czynniki takie jak: wiek i płeć, masę ciała, rodzaj i długość wykonywania ćwiczeń. Najlepiej udać się do specjalisty, który będzie w stanie trafnie to ocenić. Nie zapominaj także o przyjmowaniu węglowodanów. Znajdziesz je w produktach takich jak: rośliny strączkowe, ryż i makaron pełnoziarnisty, kasze, płatki owsiane. warzywa, porcja orzechów lub migdałów.



 
 
 

Comments


bottom of page