Trening EMS dla seniorów.
- Łukasz Olczak
- 9 sty 2022
- 3 minut(y) czytania
Większość z nas zdaje sobie sprawę, że wiek nie ma znaczenia jeżeli chodzi o motywację oraz zaangażowanie do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Właśnie dlatego coraz częściej na siłowniach, w klubach fitness czy parkach można spotkać osoby starsze. Ta tendencja utrzymuje się już dobrych kilka lat, co jest bardzo dobrą informacją dla nas wszystkich! Przecież świetnie zdajemy sobie sprawę z tego, że regularne podejmowanie aktywności fizycznej bardzo dobrze wpływa na stan zdrowia oraz na kondycję psychiczną. Trening osób starszych można zaobserwować w parkach wyposażonych w specjalne urządzenia do tego przeznaczone. Wiele z nas pewnie takie osoby widziało chociażby podczas porannego spaceru z psem w pobliskim parku. Również często wykonywanymi aktywnościami przez seniorów są: Nordic Walking, aqua aerobik oraz pływanie.
Oczywiście, jeżeli aktywność fizyczna dotyczy osób w podeszłym wieku konieczna jest rozmowa z lekarzem w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do niektórych aktywności.
Zmiany wsteczne u osób starszych.
Ciało ludzkie zmienia się w raz z upływem lat w wieku senioralnym zmiany te mocno przyspieszają. Jedną z nich jest sarkopenia jest to schorzenie charakteryzujące się utratą masy mięśniowej i siły mięśni, gdzie zmniejszenie masy mięśniowej jest bezpośrednio odpowiedzialne za upośledzenie czynności ruchowych i utratę siły.
Czy wiesz, że od 40 roku życia masa mięśniowa przeciętnej osoby spada o 8% co dekadę do 70 roku życia, po czym następuje wzrost do 15% na każde następne dziesięciolecie?
Typowymi objawami sarkopenii są:
utrata masy mięśniowej
osłabienie siły fizycznej
szybka męczliwość (np. podczas wykonywania codziennych czynności)
mała wytrzymałość podczas wysiłku (np. wchodzenie po schodach)
zaburzenia równowagi, częste upadki
osłabienie koordynacji ruchowej
szybkie chudnięcie (z wyjątkiem otyłości sarkopenicznej)
osłabienie siły i funkcjonowania mięśni brzucha ( zaburzenia w oddawaniu stolca), oddechowych (zaburzenia oddychania) i innych
zmniejszenie rezerw energetycznych (zaburzenia termoregulacji i brak gorączki podczas infekcji)
obniżenie odporności
Każda forma treningu w tego typu zaburzeniach będzie jak najbardziej pożądana. Szczególnie polecany jest trening siłowy, który pozwala z umiarkowaną intensywnością powstrzymać inwolucję tkanki mięśniowej. Aktywność fizyczna dedykowana jest również wśród osób starszych cierpiących na osteoporozę. Choroba ta dotyczy częściej kobiet, u których dochodzi do znacznego ubytku masy kostnej. Dzięki regularnym ćwiczeniom zwiększa się gęstość kości, mięśnie ulegają wzmocnieniu, a przez to zmniejsza się ryzyko urazów, w tym złamań i upadków.
Trening EMS dla seniorów - idealnie dopasowany.
Zajęcia EMS od dawna cieszą się dużą popularnością. Z ostatnich obserwacji wynika, że ten rodzaj treningu coraz częściej jest wybierany także przez osoby starsze. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ fizjoterapeuci widzą w tych zajęciach możliwość zadbania o kondycję bez konieczności przeciążania stawów, a także ewentualnych kontuzji, które zdarzają się w przypadku wykonywania innych aktywności. Trening EMS, czyli elektrostymulacja mięśni prądem, to zajęcia polegające na wysyłaniu poprzez specjalne elektrody doczepione do treningowego kombinezonu, impulsów elektrycznych wprost do mięśni. Dzięki temu trening odbywa się bez zbędnych obciążeń, a zajęcia są skoncentrowane równomiernie na ciele. EMS to także doskonała alternatywa także dla tych seniorów, którzy potrzebują konkretnego wsparcia treningowego od specjalisty.
Całe 20 minutowe zajęcia EMS odbywają się pod okiem doświadczonego trenera, który przed rozpoczęciem treningów prowadzi wnikliwy wywiad ze swoim podopiecznym, ustala cele treningowe a także na podstawie dotychczasowych doświadczeń klienta ma możliwość dopasowania konkretnych ćwiczeń. Z każdym kolejnym treningiem delikatnie zwiększa intensywność zajęć oraz rodzaj ćwiczeń proporcjonalnie do polepszających się zakresów ruchowych. EMS to trening skrojony na miarę!
Nawet osobom po przebytych kontuzjach zalecany jest trening EMS, aby pomóc w powrocie do pełnej sprawności. Oczywiście, że intensywność ćwiczeń dla seniorów i osób młodych będzie inna, jednak efekty pracy nad ciałem mogą pojawić się zaskakująco szybko. Jeżeli trener pomoże osobie starszej ułożyć odpowiednio zajęcia, a także dobrą dietę – możemy naprawdę w bardzo szybkim czasie uzyskać pożądane rezultaty.
Seniorom trzeba dopasować trening do ich możliwości oraz zwrócić szczególną uwagę na towarzyszące schorzenia. Zajęcia EMS pozwalają na taką analizę w 100 procentach! Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o treningu EMS koniecznie skontaktuj się z nami.

Comments